Unirea Slobozia, CSM Slatina și Fotbal Comuna Recea au promovat în Liga 2. Minerul Baia Mare a pierdut la loviturile de departajare

Marius ANGHEL 09 Aug. 2020, 20:22 Liga 3

În urma rezultatelor obținute în manșa retur a barajului de promovare în Liga 2 au obținut victorii și în al doilea joc Unirea Slobozia, respectiv CSM Slatina, 2-0 cu Mostiște Ulmu, respectiv 1-0 cu Progresul Spartac, exact ca în tur, și au făcut pasul în cel de-al doilea eșalon fotbalistic, acolo une au urcat în această vară și Aerostar Bacău și U Craiova 1948 SA, însă acestea au făcut-o direct, fără a mai juca alte meciuri, deoarece diferența dintre ele și a doua clasată din seria lor a fost mai mare de trei puncte.

Fotbal Comuna Recea este ultima promovată în Liga 2, după ce a învins la loviturile de departajare cu 4-3 pe Minaur Baia Mare. Returul s-a încheiat cu 2-1 pentru Recea, exact cum a câștigat Minaur în tur.

Manșa retur a barajului de promovare din Liga 3 în Liga 2 are loc astăzi, de la ora 17:30, la finalul celor trei jocuri urmând a afla ultimele echipe care acced în eșalonul secund pentru ediția 2020/2021, care ar putea debuta la 29 august.

Stadionul ”1 Mai” din Slobozia găzduiește meciul dintre Unirea Slobozia și Mostiștea Ulmu, pe arena ”1 Mai” din Slatina se joacă CSM Slatina – Progresul Spartac, iar în comuna maremureșeană Recea, pe stadionul ”Recea Central”, are loc jocul decisiv dintre Fotbal Comuna Recea și Minaur Baia Mare.

În tur, Slobozia s-a impus în deplasare cu 2-0, CSM Slatina a câștigat cu 1-0, iar singura care a învins pe teren propriu a fost Minaur Baia Mare, cu 2-1. Sunt rezultate care pot fi ”întoarse” astăzi, în manșa retur.

Aceste jocuri au loc după ce FRF a decis ”înghețarea” sezonul 2019-2020 din Liga 3 din cauza pandemiei, iar dreptul de promovare a fost oferit echipelor clasate pe prima poziție în fiecare serie sau învingătoarelor unui baraj tur-retur între primele locuri din serie, în cazul în care diferența între acestea este mai mică sau egală cu trei puncte.

Au rezultat astfel trei dueluri, Unirea Slobozia – Mostiștea Ulmu (Seria 2), Progresul Spartac – CSM Slatina (Seria 3) și Fotbal Comuna Recea – Minerul Baia Mare (Seria 5). În timp ce Aerostar Bacău (Seria 1) și U Craiova 1948 SA (Seria 4) au obținut dreptul de a evolua în Liga 2 datorită avansului pe care îl aveau în fruntea clasamentului față de Foresta Suceava (7 puncte), respectiv Șoimii Lipova (13 puncte).

COMENTARIUL LIVE:

UNIREA SLOBOZIA – MOSTIȘTEA ULMU  2-0 (în tur 2-0)

Stadion: 1 Mai (Slobozia – Ialomiţa);
Arbitru: Sorin Costreie (Buftea – Ilfov); Asistenți: Radu Adrian Ghinguleac și Ionuț Traian Neacșu (ambii din Bucureşti); Rezervă: Andrei Moroiță (Ploieşti); Observatori: Nicolae Marodin (Bucureşti) și Dragoş Ionescu (Fieni – Dâmboviţa).

Unirea Slobozia: Gurău – Stoianovici, Ibrian, I. Dinu, Gab. Lazăr, Mih. Lemnaru, Vl. Suciu, Bg. Danciu, Ad. Moldovan, Răduca, C-tin. Toma (cpt.)
Rezerve: Poiană – Dumbrăvean, Comșa, D. Unguru, Gherasim, Mih. Năstase, Cr. Ene
Antrenor: Enache Costea

Mostiștea Ulmu: I. Mișu – Bonteanu, Măd. Dinu, Rz. Prodan, N. Filip, Al. Mihai, Tăbăcariu, I. Chirică, Sil. Radu, Romanescu (cpt.), Șt. Radu
Rezerve: Caragea – Val. Andrei, Truță, Petrișor, Al. Gheorghe, Obedeanu, Iul. Ilie
Antrenor: Mihai Ionescu

Unirea Slobozia se impune și în manșa retur tot cu 2-0, ca în cea din tur, în fața celor de la Mostiștea Ulmu, și promovează în Liga 2
Min 90 Ocazie pentru Mostiștea Ulmu. Răzvan Prodan reia cu capul din 6 metri mult peste poartă
Min 85 Trage Sorin Tăbăcariu în diagonala portarul de la Unirea respinge în lateral, în corner
Min 80 Șut de la 30 de metri al lui Valentin Andrei, portarul atinge mingea cu degetele și o trimite în transversală
Min 79 La Unirea, întră Adrian Gherasim și Flavius Dumbrăvean și ies Adrian Moldovan și Bogdan Danciu
Min 78 Andrei Truță șutează pe lângă poartă, din interiorul careulu
Min 76 La Ulmu, iese Alexandru Mihai și intră Andrei Truță
Min 75 Alexandru Gheorghe reușește primul șut pe poartă al Mostiștei în aceasă dublă manșă, ușor de prins de portarul Unirii
Min 66 Dublă schimbare. La Unirea, iese Vlad Suciu și intră Daniel Unguru. La Mostiștea, iese Ștefan Radu și intră Valentin Andrei
Min 55 Iese Constantin Toma și intră Cristian Ene, la Unirea
Min 54 Iese Nicușor Romanescu și intră Alexandru Gheorghe, la Ulmu
Min 50 2-0 Portarul Ionel Mițu îl faultează în careu pe Vlad Suciu și arbitrul dictează un nou penalty. Constantin Toma execută și reușește dubla
Min 48 Centrare Toma în fața porții, fundașul Dinu reia din cădere din careul mic, puțin peste transversală
Min 46 Schimbare la Unirea. Iese Adrian Răduca și intră Mihăiță Năstase
Min 42 Danciu pătrunde nestingherit, fundașii așteaptă pasa laterală, dar jucătorul Unirii trage de la 25 de metri puțin peste transversală
Min 33 La adăpostul avantajului de pe tabelă, Unirea a trecut la un joc eficient de posesie și oaspeții nu au spații de pătrundere
Min 25 Moldovan protejează în careul oaspeților, întoarce la Toma, care șutează din unghi în plasa laterală
Min 15 1-0 Constantin Toma execută un penalty obținut de Ibrian în fața lui Bonteanu și Unirea e ca și promovată în Liga 2
În meciul tur al barajului de promovare, Unirea Slobozia s-a impus cu 2-0, la Călărași, prin golurile marcate de Adrian Moldovan (56), Adrian Răduca (72). Ialomițienii au irosit un penalty în minutul 45, prin Constantin Toma.
♦În sezonul regulat al Seriei a 2-a a Ligii 3, Unirea Slobozia și Mostiștea Ulmu au remizat la Slobozia, scor 0-0.
♦Cele două echipe joacă acest baraj pentru că Unirea Slobozia avea un avans de trei puncte față de a doua clasată Mostiștea Ulmu. Ialomițenii au fost la limită să promoveze direct.

CSM SLATINA – PROGRESUL SPARTAC  1-0 (în tur 1-0)

Stadion: 1 Mai (Slatina – Olt);
Arbitru: Sebastian Colţescu (Craiova); Asistenți: Daniel Mitruţi (Craiova) și Mircea Orbuleţ (Bucureşti); Rezervă: Cătălin Buși (Râmnicu Vâlcea); Observatori: Marian Dorobanţu (Buzău) și Felix Grigore (Bucureşti).

CSM Slatina: Nic. Grecu – Bodri, Cotică, M. Manea, Demici, D. Toma, Vas. Gheorghe (cpt.), C-tin. Radu, Doman, Deta, Vlada
Rezerve: Velcu – Eug. Militaru, Necşulescu, Ceapă, Laur. Ana, Ov. Popescu, Găină
Antrenor: Mihai Ianovschi

Progresul Spartac: Răduță – Andr. Voican, Leafu, Acasandrei, Mih. Șandru – Geană, Boiangiu, Donca – Milea – Petcu, Stanciu (cpt.)
Rezerve: Jipa – Lixandru, Iani, Cazaciuc, Tudorache, P. Vlad, Brocea, Al. Bodea
Antrenor: Andrei Eremia

CSM Slatina câștigă cu 1-0 meciul retur cu Progresul Spartac, exact la același scor cum a făcut-o și în tur, și promovează în Liga 2
Min 86 Demici centrează de pe stânga, Ceapă reia în braţele portarului din interiorul careului
Min 83 Corner de pe stânga pentru Progresul Spartac. Minge bătută în careu, reluată cu capul de Stanciu pe lângă poartă
Min 80 Schimbare la Slatina. Iese Cătălin Doman, intră Ovidiu Popescu
Min 75 Stanciu bate o lovitură liberă de la 20 de metri, Grecu respinge de lângă bară
Min 73 Slatina evoluează în inferioritate din acest minut. Marian Vlada vede al doilea galben şi este eliminat
♦Min 70 Ciprian Stanciu trimite un şut pe jos, de la 18 metri, Grecu reţine cu siguranţă
Min 65 1-0 Vasile Gheorghe bate un corner de pe stânga, Marian Manea reia cu capul în poartă și deschide scorul. Slatina e aproape sigură de promovare
Min 50 Lovitură liberă periculoasă pentru Spartac. Bate Donca, slătinenii resping până la Stanciu, care reia spre poartă, iar Grecu respinge de lângă bară
Min 46 Schimbări în ambele echipe. La Slatina, intră Radu Necşulescu şi Grigore Ceapă și ies Rareș Deta şi Constantin Radu. La Progresul Spartac iese Petcu și intră Tudorache
Min 44 Vlada scapă singur cu Voican, care îl faultează în careu, iar arbitrul arată punctul cu var. Vasile Gheorghe, cel care a marcat și în tur din 11 metri, trimite în bară de această dată
Min 43 Geană bate o lovitură liberă de pe dreapta, până la Donca, care reia de la 20 de metri peste poarta apărată de Grecu
♦Min 40 Donca are un șut periculos de la 30 de metri, Grecu scoate cu greu de sub transversală
Min 35 Ocazie pentru CSM Slatina. Doman obţine un corner de pe dreapta, Vasile Gheorghe centrează, iar Marian Vlada reia cu capul puțin peste poartă
Min 28 Dorin Toma deposedează un adversar în jumătatea proprie, Vasile Gheorghe declansează contraatacul, trimite la Doman, însă mijlocaşul ofensiv nu reuşeşte preluarea, iar faza se stinge
Min 15 Contraatac al Slatinei, Toma Bodri are o incursiune de 25 de metri, centrează în careu, dar Geană respinge în ultimul moment din faţa lui Constantin Radu
Min 12 Stanciu execută pe jos o lovitură liberă de la 25 de metri, zonă centrală, Grecu respinge în corner de lângă bară. Lovitura de la colţ este boxată de același portar
Min 10 Demici bate un corner de pe dreapta, apărarea bucureștenilor respinge de la bara a doua
În meciul tur al barajului de promovare, CSM Slatina a câștigat la București cu 1-0, prin golul marcat dintr-un penalty controversat, în minutul 90+4, de Vasile Gheorghe.
♦În meciul direct din turul campionatului, desfășurat la Slatina, cele două echipe au remizat, scor 2-2, cu Progresul Spartac egalând în ultimul minut de prelungiri.
♦Progresul Spartac și CSM Slatina au fost la egalitate după 16 etape desfășurate în Seria a 3-a a Ligii 3, când sezonul a fost suspendat și mai apoi ”înghețat” din cauza pandemiei. Ambele echipe aveau câte 37 de puncte, însă bucureștenii aveau golaverajul mai bun: 43-9 față de 34-9.

FOTBAL COMUNA RECEA – MINAUR BAIA MARE  2-1 după 90 și 120 de minute, 4-3 la lovituri de departajare (în tur 1-2)

Stadion: Recea Central (Recea – Maramureş);
Arbitru: Horațiu Mircea Feșnic (Cluj-Napoca); Asistenți: Alexandru Cerei (Cluj-Napoca) și Mihai Marius Marica (Bistriţa); Rezervă: Mircea Ardelean (Arad); Observatori: Ioan Onicaș (Zalău) și Aurel Ionescu (Bucureşti).

Fotbal Comuna Recea: Bota (cpt.) – Szecui, Oiță, M. Urs, Potcoavă, Micaș, R. Rus, Chinde, Cip. Brata, Teut, Mărieș
Rezerve: Răilean – Jucan, Berindea, Al. Oltean, Balha, Bandula, Bg. Pașca
Antrenor: Ciprian Danciu

Minaur Maia Mare: Dombradi – Duruș (cpt.), Fl. Cordoș, D. Simion, Pamfile, Tutuța, Andr. Coroian, Zasavițchi, Hăjmășan, Cr. Bud, P. Batin
Rezerve: Gudea – Prunescu, V. Giurgiu, Șter, Lihet, B. Lemac, Piper
Antrenor: Dorin Toma

La loviturile de departajare, Fotbal Comuna Recea câștigă cu 4-3 în fața celor de la Minaur Baia Mare și promovează în Liga 2. Duelul echipelor maramureșene este câștigat de comuna Recea, în detrimentul orașului reședință de județ Baia Mare
Min 120+1 Nu s-a marcat nici în a doua repriză de prelungiri, astfel că promovata în Liga 2 va fi decisă la loviturile de departajare
Min 105+1 Prima repriză de prelungiri se încheie fără gol. Urmează cea de-a doua
Min 90+3 Meciul de la Recea, dintre Fotbal Comuna Recea și Minaur Baia Mare, se încheie cu victoria gazdelor cu 2-1, astfel că partida care decide ultima promovată în Liga 3 intră în prelungiri. În tur, la Baia Mare, Minaur a câștigat cu 2-1
Min 70 Minaur încearcă să egaleze și să obțină promovarea, dar gazdele se apără cu atenție. Băimărenii au trimis mingea o dată în poartă în repriza a doua, însă golul a fost anulat pe motiv de offside. N-au existat prosteste
Min 45 2-1 Recea controlează jocul pe final de repriză și înscrie din nou, de această dată prin fundașul central Gabriel Oiță. Dacă rezultatul rămâna așa, atunci meciul are nevoie de prelungiri
Min 32 1-1 Paul Batin egalează pentru Minaur și în acest moment echipa din Baia Mare este sigură din nou de promovare
Min 11 1-0 Alexandru Măries deschide scorul pentru Recea cu un șut de la 12 metri lateral dreapta și cu concursul portarului Dombradi. La acest rezultat, echipa din Recea promovează în Liga 2
Aurel Ionescu, membru al Departamentului Competiții al FRF, a fost observator și în meciul tur dintre cele două echipe. Atunci a fost alături de Marian Salomir (Cluj-Napoca).
În meciul tur al barajului de promovare, Minaur Baia Mare a câștigat pe teren propriu cu 2-1, prin golurile marcate de Cristian Bud (16), Brian Lemac (67), respectiv Alin Bota (86 – penalty), pentru echipa din Recea.
Cele două echipe s-au întâlnit de două ori în acest sezon regulat. Prima dată a fost în Cupa României, pe stadionul din Baia Mare și Recea a câștigat cu 2-0. În turul campionatului, tot la Baia Mare, cele două formații au încheiat la egalitate, scor 1-1.
În momentul suspendării campionatului Ligii 3, după etapa a 16-a, după o singură rundă jucată în retur, Fotbal Comuna Recea era liderul Seriei a 5-a cu două puncte peste Minaur Baia Mare, 35 față de 33.